جرم خیانت در امانت

 

مواد ۶۷۳ و ۶۷۴ قانون مجازات اسلامی در خصوص خیانت در امانت صحبت می کند؛

ماده ۶۷۳ـ هرکس از سفید مهر یا سفید امضایی که به او سپرده شده‌است یا به هر طریق بدست آورده سو استفاده نماید به یک تا سه‌سال حبس محکوم خواهد شد.

ماده ۶۷۴ ـ هرگاه اموال منقول یا غیر منقول یا نوشته‌هایی از قبیل‌ سفته و چک و قبض و نظایر آن به عنوان اجاره یا امانت یا رهن یا برای وکالت یا هرکار با اجرت یابی‌اجرت به کسی داده شده و بنا بر این بوده است که اشیای مذکور مسترد شود یا به مصرف معینی‌برسد و شخصی که آن اشیا نزد او بوده آنها را به ضرر مالکین یا متصرفین آنها استعمال یا تصاحب یا تلف یا مفقود نماید به حبس‌از شش ماه تا سه سال محکوم خواهد شد.

در جرم فوق، شخص امین نسبت به اموال یا اسنادی که به شکل امانت به او سپرده شده اقدام به سواستفاده می نماید این سواستفاده اعمم از تصاحب یا تلف یا استعمال یا حتی مفقود گردانیدن اموال می باشد.


برای خواندن مطالب درمورد وکیل آنلاین:

نکته کلیدیدر خصوص اثبات این ادعا در محاکم‌ قضایی، وجود “امانت نامه” فی ما بین شخص شاکی و خائن به مال می باشد، این امانت نامه می تواند در قالب سند رسمی یا سند عادی همراه با شاهد به دادسرا ارائه گردد.
ارسال اظهارنامه مطالبه ی مال امانی به شخص متهم به خیانت جهت اثبات مطالبه ی مال و بی توجهی خائن به این موضوع جهت شکایت کیفری ضروری می باشد.

جهت اطلاع بیشتر از مشاوره وکیل پایه یک دادگستری بهره بگیرید.

جهت همراه داشتن وکیل یا گرفتن مشاوره با شماره ذیل تماس گرفته یا به واتس آپ پیام بدهید.

سیده فاطمه عالمشاه

۰۹۱۹۷۸۰۰۹۷۱

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع و رایگان