طلاق توافقی تیترهای مطالب این صفحه:

✔ همه چیز درباره طلاق توافقی
✔مراحل طلاق توافقی
✔مدارک لازم برای طلاق توافقی
✔هزینه طلاق توافقی
✔مهریه طلاق توافقی

همه چیز درباره طلاق توافقی

طلاق توافقی در واقع نوعی از طلاق است که در آن زن و شوهر بخاطر عدم سازش تصمیم می‌گیرند به زندگی مشترکش خود پایان دهند. در این نوع طلاق هر دو طرف با تفاهم از هم جدا می‌شوند و این بدان معنا است که در مورد حق و حقوق های مالی و غیر مالی قانونی مانند: مهریه، نفقه، جهیزیه، اجرت المثل، حضانت و ملاقات فرزند با یکدیگر توافق می کنند. در این مطلب از عالمشاه به بررسی تمامی نکات لازم در مورد مراحل طلاق توافقی، مدارک لازم ، درخواست طلاق ، هزینه ، مهریه ، طلاق توافقی چقدر طول میکشه برای شما عزیزان می‌پردازیم. اگر میخواهید همه چیز را در مورد طلاق توافقی بدانید، تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

وکیل طلاق - عالمشاه - 3

مراحل طلاق توافقی

در این قسمت تمامی مراحل طلاق توافقی را به طور کامل و با جزئیات برای شما عزیزان شرح داده ایم.

مرحله اول

زن و شوهر ابتدا باید از خاتمه دادن به زندگی مشترک خود اطمینان داشته و در این زمینه توافق کامل داشته باشند. این توافق شامل: مهریه، نفقه، جهیزیه و حضانت فرزندان است در غیر این صورت طلاق امکان پذیر نخواهد بود.

مرحله دوم

در این مرحله لازم است که زن و شوهر یا وکلای آنها به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی و ثبت دادخواست طلاق مراجعه کنند. مدارکی که شما در این مرحله نیاز دارید شامل: اصل عقدنامه یا رونوشت، شناسنامه زن و شوهر و کپی کارت ملی آنها برای ثبت دادخواست است. بعد از پرداخت هزینه مربوطه، امضای الکترونیک زن و مرد یا وکلای آنها باید ثبت شود. شما بعد از گذشت 2 یا 3 روز پیامک دادگاه را دریافت خواهید کرد.

مرحله سوم

در این مرحله زمان رسیدگی دادگاه در پیامکی که به شما ارسال می گردد، ذکر میشود. اگر به هر علتی این پیامک برای شما ارسال نشده است، لازم است که به شعبه مربوطه مراجعه کرده یا وکیل خود را مطلع نمائید. در این مرحله با توجه به الزامی شدن مشاوره لازم است که به مراکز مشاوره رفته و هزینه جلسات مشاوره را پرداخت کنید. بدین ترتیب در واحد مشاوره دادگاه، زن و شوهر باید علت جدایی و توافق های مالی و غیر مالی خود را در مورد مهریه و نحوه پرداخت آن، اجرت المثل، نفقه، حضانت فرزندان و جهیزیه مکتوب کنید و سپس خودتان یا وکلا آن را امضا کنید. پس از آن، شما نام مشاوره و نامه توافق خود را نزد شعبه دادگاه برده و باید یکی دو روز منتظر دریافت رای نهایی دادگاه باشید. نکات مهمی که در این مرحله باید به آنها توجه داشته باشید این است که در بعضی مواقع قاضی شعبه دادگاه شما تمایل دارد که با شما به عنوان طرفین این طلاق توافقی صحبت کند. در این مواقع پیشنهاد می کنیم که با صبر و حوصله به تمام صحبت های قاضی گوش دهید. به طور کلی در طلاق توافقی وقت دادگاه نزدیک و سریع است، ناگفته نماند که برخی شعب انجام مشاوره را موکول به بعد از جلسه رسیدگی دادگاه می کنند. پس از صدور رای و گواهی عدم امکان سازش به صورت مرسوم، زن و شوهر در ذیل رای لازم است که بنویسند، اعتراضی نداشته و بدین ترتیب حق تجدید نظر و فرجام خواهی را نیز از خود ساقط می کنند.

مرحله چهام

این مرحله به عنوان مرحله آخر است که در این مرحله، زن و شوهر با در دست داشتن گواهی عدم سازش به یک دفتر رسمی طلاق رفته و صیغه طلاق را جاری می کنند و هزینه دفترخانه را نیز پرداخت می نمایند. نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که برای انجام تمامی مراحل طلاق توافقی زن و شوهر می توانند وکیل اختیار کرده و خودشان در انجام مراحل طلاق حضور نیابند.

عالمشاه - 1

مدارک لازم برای طلاق
توافقی

برای طلاق توافقی شما نیاز به این مدارک دارید:

 • شامل اصل و کپی شناسنامه زوجین
 • اصل و کپی کارت ملی زوجین
 • اصل و کپی عقد نامه یا سند

نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که، برای اجرای صیغه طلاق توافقی لازم است که زن در صورت باکره بودن ، گواهی سلامت  خودرا به دفتر ثبت ازدواج و طلاق ارائه کند و در صورتی که باکره نباشد نیز لازم است گواهی عدم بارداری خود را همراه با گواهی عدم امکان سازش به دفترخانه به منظور ثبت طلاق ارائه نماید.

طلاق توافقی - عالمشاه - 1

درخواست طلاق توافقی

درخواست طلاق توافقی زمانی امکان پذیر است که زن و شوهر هر دو به جدایی تمایل داشته باشند. به طور کلی طلاق توافقی از سایر انواع طلاق آسانتر است زیرا زن و شوهر در مورد کلیه حقوق شامل: نفقه، مهریه، جهیزیه و غیره با یکدیگر به تفاهم مشترک رسیده و دادگاه خانواده نیز آن را می پذیرد. البته توجه داشته باشید که همه حقوق بین زن و شوهر از نوع حقوق مادی که در بالا ذکر شد، نمی باشند. مواردی مانند حضانت و زمان ملاقات فرزندان نیز از جمله حقوقی است که  باید زن و شوهر در مورد آن با یکدیگر توافق کنند.

متداول ترین سوالات در رابطه با طلاق توافقی 

 برای اخذ طلاق نیازی به رضایت همسرتان ندارید. در حال حاضر ، طلاق توافقی ممکن است آسان تر باشد ، اما لازم نیست.

دادگاه طلاق زوج را بدون اطلاع او آسان نمی کند.در صورت امتناع همسر از امضای این اوراق و/یا عدم پاسخگویی به دادرسی ، ممکن است به زودی پس از آن حکم پیش فرض گرفته شود.

هزینه طلاق توافقی

هزینه طلاق توافقی شامل مواردی است که در این قسمت برای شما عزیزان با جزئیات ارائه کرده ایم. نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که این هزینه ها را هر یک از طرفین که دادخواست را مطرح می کند میتواند پرداخت کند و یا به دلیل توافقی بودن طلاق این هزینه ها بین دو طرف تقسیم شود .

 • هزینه تنظیم دادخواست
 • هزینه ثبت دادخواست و برگهای پیوست مربوط به آن
 • هزینه دادرسی
 • هزینه مشاوره و تشکیل پرونده مربوطه در دادگاه های خانواده
 • هزینه ثبت طلاق در دفاتر رسمی ازدواج و طلاق
 • حق الوکاله وکیل

مهریه در طلاق توافقی

با توجه به اینکه این نوع طلاق به صورت توافقی می باشد، بنابراین نوع طلاقی که دادگاه برای شما صادر می کند طلاق خلع است. طلاق خلع یعنی زن چیزی از مهریه یا غیر آنرا بذل کرده و مرد هم قبول بذل می کند.

 • زن کل مهریه مندرج در سند ازدواج خود را بذل و مرد هم  قبول می کند.
 • به طور مثال اگر مهریه شما ۵۰۰ سکه باشد شما به عنوان زن ۳۹۰ سکه را در قبال طلاق خلع بذل کرده و مرد هم قبول بذل می کند در اینصورت ۱۱۰ سکه بر ذمه شوهر شما باقی می ماند. این تعداد از سکه میتواند در محضر طلاق به زن داده شود و یا اینکه به صورت اقساط توافق شده در طی مدت مشخصی و البته به صورت توافقی پرداخت گردد..
 • در این حالت زن کل مهریه را ابراء می کند و مبلغ ده هزار تومان در قبال طلاق خلع بذل می نماید و مرد هم قبول بذل می کند.
 • کل مهریه مندرج شده در عقدنامه به زن پرداخت شده و یا بر ذمه مرد باقی می ماند. همچنین در این حالت در صورت توافق مرد میتواند مهریه را به صورت اقساط پرداخت نماید.

طلاق توافقی - عالمشاه - 2

طلاق توافقی چقدر طول میکشه

نکته مهمی که باید در این زمینه ذکر کنیم این است که شرایط طلاق توافقی از آذرماه سال ۹۷ تغییر کرده است. بنابراین با توجه به این تغیراتی که ایجاد شده است اگر زوجین تمایل داشته باشند که به شخصه مراحل مربوط به طلاق  را طی نمایند باید در ابتدا زن و شوهر و یا یکی از آنها به سامانه نوبت دهی طلاق یا همان سامانه مداخله در طلاق – سامانه تصمیم  مراجعه نمایند. در این مرحله شما با وارد کردن مشخصات سجلی یکی از مراکز غربالگری مشاوره را در شهر محل سکونت خود انتخاب می کنید. این مرکز غربالگری پس از ثبت اطلاعات زوجین و دلایل طلاق توافقی آنها، شما را به یکی از مراکز مشاوره زیر نظر بهزیستی ارجاع می دهد. به طور کلی جلسات مشاوره در بازه زمانی مشخصی انجام می شود و این بازه زمانی حداقل ۴۵روزه و در ۱ یا ۵ جلسه می باشد. نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که تعداد جلسات بستگی به شرایط زوجین و مرکز مشاوره شما دارد. در این مرحله گواهی عدم انصراف طلاق برای شما اخذ می گردد. اگر شما همچنان اصرار به جدایی داشته باشید، دادخواستتان در دفتر خدمات الکترونیک قضایی ثبت شده و به دادگاه خانواده ارسال می گردد. بعد از صدور رای دادگاه زن و شوهر در فرصت سه ماهه می توانند به یکی از دفاتر رسمی طلاق برای ثبت طلاق خود مراجعه کنند.

برای خواندن مطالب درمورد وکیل ملکی

نکات مهم درباره مدت زمان طلاق توافقی

به طور کلی مواردی که در طلاق توافقی از اهمیت زیادی برخوردار هستند شامل: توافق زن و شوهر بر انجام طلاق توافقی و توافق در مورد مهریه، حضانت فرزندان، مقدار نفقه آنها و نحوه و مدت ملاقات فرزندان می باشد. در صورتیکه زوجین در تمامی این موارد به طور کامل با یکدیگر توافق داشته باشند،  زمان طلاق توافقی بسیار کوتاه بوده و با همراهی مشاوران و وکلای باتجربه در این حوزه در طی مدت۱۰ تا ۲۰ روز کاری انجام پذیر است. همچنین هیچ زن و شوهری بدون رای دادگاه نمی توانند به طور مستقیم به دفتر خانه طلاق مراجعه کنند و هیچ دفتر خانه ای هم نمی تواند طلاق آنها را بدون داشتن رای دادگاه ثبت نماید.

عالمشاه - 1

نکات مهم در طلاق توافقی

 • تا زمانی که طلاق توافقی شما یه صورت رسمی ثبت نشده است امکان پشیمانی از طلاق توافقی برای زوجین وجود دارد. یعنی هر یک از زن و شوهر در هر یک از مراحل ثبت درخواست، جلسات مشاوره و حتی بعد از رای نهایی دادگاه می توانند از طلاق توافقی منصرف شوند. بنابراین وقتی شما به دفتر رسمی ثبت طلاق مراجعه نکنید طلاق توافقی شما نیز امکان پذیر نخواهد بود.
 • عجله زوجین و پشیمانی از تصمیمات احساسی و بی منطق از مضرات این نوع طلاق محسوب می شود. شاید بتوان گفت که اولین علت آن هم این است که افراد از اینکه اینقدر با عصبانیت و سرعت تصمیم به طلاق گرفته اند پشیمان می شوند و در برخی از موارد نیز از توافقات مالی انجام شده پشیمان شده که در این حالت در صورت ثبت رسمی طلاق و گذشتن عده امکان برگشت برای زوجین وجود نخواهد داشت.
 • سوال متداولی که در مورد طلاق توافقی وجود دارد این است که طلاق توافقی در دوران عقد یا بعد از آن متفات نمی باشد. تنها تفاوت این است که زوجه دوشیزه باشد یا خیر. با توجه به این مسئله زوجه برای ارائه گواهی بکارت به پزشک قانونی معرفی می گردد.
 • به طور کلی توافق برسر حضانت فرزند با تغییر شرایط و مصلحت طفل در موارد گوناگون ممکن است که تغییر کند. بنابراین الزامی به آنچه در حین طلاق توافقی ذکر شده نمی باشد. در مورد دریافت مهریه توسط زن هم بعد از طلاق  به این صورت است که اگر زوجه دوشیزه و یا یائسه باشد امکان رجوع وجود ندارد ولی در دیگر موارد در عده طلاق توافقی این اجازه وجود خواهد داشت که به آنچه زن بذل کرده در طلاق خلع رجوع نماید.

برای خواندن مطالب درموردوکیل خانواده

طلاق توافقی - عالمشاه - 5
جمع بندی

در این مقاله تلاش کردیم تمامی نکات ضروری در مورد طلاق توافقی را برای شما عزیزان ارائه کنیم. در این مقاله در مورد مراحل ، مدارک لازم  درخواست، هزینه ، مهریه، طلاق توافقی چقدر طول میکشه نیز توضیحاتی را ارائه کرده ایم. اگر برای انتخاب مسیر موردنظر خود در زمینه طلاق مردد هستید. عالمشاه یکی از معتبرترین سایت ها در حوزه مشاوره و انجام تمام امورمربوط به پرونده های خانواده ازجمله، طلاق از طرف مرد، طلاق از طرف زن مشاوره و انجام تمام امورمـــربوط به پرونده های دادگاهی با قیمت مناسب است. عالمشاه  راه و مسیر درست حل اختلافات شما را از راه های قانونی و مناسب ارائه می دهد. شما می توانید با مراجعه به سایت عالمشاه به منظور انتخاب بهترین مسیر با توجه به شرایط خود، ابتدا از نکات تخصصی ارائه شده در این سایت استفاده نمائید و سپس با آرامش خاطر و بدون نگرانی در مسیر قانونی حل مشکلات خود گام بردارید. عالمشاه همراه و پشتیبان با تجربه و متخصص شما در این راه خواهد بود.

نظرات و پیشنهادات شما؟

لطفا” نظرات و تجربیات خود را در بخش دیدگاه با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول طلاق توافقی

طلاق توافقی در واقع نوعی از طلاق است که در آن زن و شوهر بخاطر عدم سازش تصمیم می‌گیرند به زندگی مشترکش خود پایان دهند .

 • شامل اصل و کپی شناسنامه زوجین
 • اصل و کپی کارت ملی زوجین
 • اصل و کپی عقد نامه یا سند

طلاق خلع یعنی زن چیزی از مهریه یا غیر آنرا بذل کرده و مرد هم قبول بذل می کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع و رایگان